Režimová opatření - alergie na plísně
Plísně jsou jednoduché houby, pro alergiky jsou významné ty druhy, které produkují spory. Jsou to částečky pouhým okem neviditelné, které se šíří vzduchem jako pyly. Vyskytují se ve venkovním i domácím prostředí. Nejčastějšími druhy jsou plísně rodu Alternaria, Cladosporium (venkovní), Aspergillus (domovní).
Plísně ve venkovním prostředí mají vrcholnou sezónu v létě a časném podzimu. Nejvíce se vyskytují ve vlhkém a teplém počasí (skleníkové počasí)
Projevem alergie na plísně jsou zejména:
rýma, zánět očních spojivek, kašel, astma, ekzém.
Režimová opatření:
- Nepohybujeme se v přírodě po dešti, za mlhy, vyhýbáme se lesům, starým sadům, polím se zrajícím obilím, seníkům, kompostům, spadanému listí, lesním krmelcům, kontejnerům a popelnicím s odpadky.
- Nejsme přítomni sekání trávy (uvolňují se do ovzduší plísně).
- Po příchodu z venkovního prostředí dodržujeme režimová opatření, jako u alergie na pyly (umýt obličej, ruce, osprchovat…)
Domácí opatření:
- V domácím prostředí se plísním nejvíce daří za tapetami, pod koberci, za nábytkem, dřevěným obložením, v kuchyni, koupelně, prádelně, spíži, ve sklepě.
- Odstraníme tapety, koberce, nábytek odsuneme od zdí.
- Pravidelně vynášíme odpadkový koš, který musíme vždy vymýt.
- Kontrolujeme potraviny v lednici, kterou pravidelně čistíme.
- Nesušíme prádlo v bytě (zvyšujeme vlhkost), omezíme pěstování pokojových květin (v hlíně se může tvořit plíseň),
- Po úklidu vypereme mop a necháme jej vysušit, taktéž po každém použití necháme usušit ručníky, utěrky na nádobí, houbičky na nádobí…často větráme !!!
- Nepořizujeme si zvlhčovače vzduchu, odpařovače na topení, akvária, čističky vzduchu s kombinací zvlhčování, klimatizace (pokud máme, pravidelně provádíme údržbu!)
- Pravidelně měříme v místnostech vlhkost (je vhodné pořídit vlhkoměr)
- Při alergii na plísně zbytečně nenavštěvujeme staré domy, chaty, prodejny starožitností, archivy…
- Je vhodné pořídit čističku vzduchu (bez zvlhčovače)
- Sledovat pylovou informační službu.